A Campeonato Carioca de Futebol, azaz a Carioca bajnokság, Rio de Janeiro állam professzionális labdarúgó bajnoksága, amit 1906-ban alapítottak. A bajnokság első körében a 16 csapat egy mérkőzést játszik a többi együttessel a Taça Guanabara kupáért. Az első körben az első négy helyen végzett csapatok a Torneio Super Clássicos tornán, míg a többi 12 csapat a Taça Rio serlegért küzdhet tovább egy mérkőzést játszva ellenfeleikkel. A bajnokság harmadik fordulójában kieséses rendszerben mérkőzik tovább a fent említett négy együttes és az állami bajnoki címre a döntő győztese jogosult. Az utolsó két helyezett kiesik a Série B-be. Az állami bajnokság győztese nem kvalifikálja magát az országos bajnokságba, viszont a CBF feljuttathat csapatokat.

**Brazília Campeonato Carioca labdarúgótornája**

A Campeonato Carioca Brazília Rio de Janeiro államának legfőbb labdarúgótornája, melyet 1906 óta rendeznek meg. A tornát a Rio de Janeiro Labdarúgó Szövetség (FERJ) szervezi, és az ország egyik legrangosabb labdarúgóeseménye.

A bajnokságban 12 csapat vesz részt, többek között a nagy riói klubok, mint a Flamengo, a Fluminense, a Vasco da Gama és a Botafogo. A csapatok két csoportba vannak osztva, és körmérkőzéses rendszerben mérkőznek meg egymással. A csoportok első két helyezettje bejut a döntőbe, ahol oda-visszavágós rendszerben dől el a bajnoki cím sorsa.

A Campeonato Carioca gazdag történelemmel és hagyományokkal rendelkezik, számos legendás játékos játszott már a bajnokságban. A Flamengo a torna legeredményesebb csapata, 37 bajnoki címmel. A Fluminense 32, a Vasco da Gama 24, míg a Botafogo 21 bajnoki címet szerzett.

A bajnokság nagy érdeklődéssel kísért esemény, és a mérkőzéseket hatalmas számban látogatják a szurkolók. A Campeonato Carioca nemcsak a labdarúgásról szól, hanem a riói kultúra és életstílus szerves részét is képezi.