Wikipedia - Ír labdarúgókupa

Az ír labdarúgókupa vagy ír kupa (angolul: Football Association of Ireland Challenge Cup) a legrangosabb nemzeti labdarúgókupa Írországban, amelyet először 1922-ben rendeztek meg. A legsikeresebb klub a Shamrock Rovers, amely eddig 24 alkalommal hódította el a trófeát.

Az ír kupa az ország második legrangosabb labdarúgó versenykiírása, az ír bajnokság után. A kupa győztese jogán Írország csapatot indíthat az Európa ligában.

Az Ír FAI-kupa az Ír Köztársaság nemzeti labdarúgó-bajnoksága. A tornát az Ír Labdarúgó-szövetség írja ki, és az összes ír klub nyitva áll a részvételre. A kupa először 1922-ben került megrendezésre, és azóta minden évben megrendezik. A legsikeresebb csapat a Shamrock Rovers, amely 25 alkalommal nyerte el a kupát. A jelenlegi címvédő a Dundalk FC.

Az Ír FAI-kupa egy kieséses torna, amelyben a csapatok egyetlen mérkőzésen mérkőznek meg. Ha a mérkőzés döntetlenül ér véget, büntetőpárbajt rendeznek. A torna győztese automatikusan kvalifikálja magát az UEFA Európa-konferencialigába.