A Campeonato Nacional de Fútbol de Cuba a kubai labdarúgó-bajnokságok legfelsőbb osztályának elnevezése. 1912-ben alapították, és 8 csapat részvételével zajlik.

A bajnok a Bajnokok ligájában és a CFU-bajnokságban indulhat.

A 16 csapatot négy darab négyfős csoportba sorsolják. A négy csoportgyőztes bejut az elődöntőbe, ahol oda-visszavágós alapon megmérkőznek egymással. Értelemszerűen a két továbbjutó bejut a döntőbe és játszhat a bajnoki címért.

**Kuba Országos Bajnokság (Campeonato Nacional)**

A Kuba Országos Bajnokság a kubai labdarúgás legmagasabb szintű bajnoksága, amelyet a Kubai Labdarúgó-szövetség (Asociación de Fútbol de Cuba) szervez. A bajnokságot 1912-ben alapították, és azóta minden évben megrendezik.

**Formátum**

A bajnokságban 16 csapat vesz részt, amelyek két csoportra oszlanak. Mindegyik csoportban a csapatok oda-visszavágós körmérkőzést játszanak egymással, így összesen 30 mérkőzést rendeznek. Az első két helyezett csapat a bajnokság döntőjébe jut.

**Győztesek**

A bajnokság történetében a legsikeresebb csapat a FC Villa Clara, amely 14 alkalommal nyerte el a címet. Az FC Cienfuegos 11 győzelemmel a második, míg a CD Ciudad de La Habana 10 győzelemmel a harmadik helyen áll.

**Nemzetközi részvétel**

A bajnokság győztese kvalifikál a CONCACAF Bajnokok Ligájába, amely a CONCACAF régió legfontosabb klubtornája. A kubai csapatok eddig még nem értek el jelentős sikereket a nemzetközi porondon.