Links
Wikipedia

The 1st and 2nd divisions of the Campeonato Nacional Basquetebol - CNB are, respectively, the third and fourth basketball leagues in Portugal. They league were created in 2003.

**Portugál Nacional 2A**

A Portugál Nacional 2A a portugál kosárlabdázás második vonala. Az első és a másodosztályt, valamint a portugál kosárlabda-kupát tartalmaz. A bajnokságot 16 csapat játssza, és az első két helyezett feljut az első osztályba, az utolsó három helyezett pedig kiesik a másodosztályba. A kupa győztese automatikusan kvalifikálja magát az első osztályra.

**Formátum**

A bajnokságot odavágós-visszavágós rendszerben játsszák, összesen 30 fordulóval. Az első két helyezett feljut az első osztályba, az utolsó három helyezett pedig kiesik a másodosztályba. A kupa győztese automatikusan kvalifikálja magát az első osztályra.

**Története**

A Portugál Nacional 2A-t 1995-ben alapították. Az első győztes az Ovarense volt. A bajnokság azóta jelentős növekedést ért el, és ma már az egyik legerősebb második vonal Európában.

**Statisztikák**

A bajnokság történetének legeredményesebb csapata a Vitória de Guimarães, amely négy címet szerzett. A bajnokság történetének legeredményesebb játékosa Carlos Lisboa, aki több mint 5000 pontot szerzett.