Cuba Liga Nacional Women

**Kubai Nemzeti Kézilabda-bajnokság nőknek**

A Kubai Nemzeti Kézilabda-bajnokság nőknek Kuba legmagasabb szintű női kézilabda-verseny. A bajnokságot évente rendezik meg, és az ország legjobb női kézilabda-csapatai vesznek benne részt. A bajnokság győztese képviseli Kubát a nemzetközi versenyeken.

**Története**

A Kubai Nemzeti Kézilabda-bajnokság nőknek 1961-ben indult, és azóta is az ország legnépszerűbb női sportágainak egyike. Az első bajnokságot a Havana csapat nyerte meg, amely azóta a legsikeresebb csapat a bajnokság történetében.

**Formátum**

A Kubai Nemzeti Kézilabda-bajnokság nőknek két szakaszból áll. Az első szakaszban a csapatok két csoportra osztva játszanak egymással. A csoportok első két helyezettje jut tovább a második szakaszba, ahol a bajnoki címért küzdenek.

**Díjak**

A Kubai Nemzeti Kézilabda-bajnokság nőknek győztese az aranyérmet, a második helyezett az ezüstérmet, a harmadik helyezett pedig a bronzérem kapja. A bajnokság legjobb játékosa és kapusa is díjat kap.

**Legsikeresebb csapatok**

A Kubai Nemzeti Kézilabda-bajnokság nőknek történetének legsikeresebb csapata a Havana, amely 25 alkalommal nyerte meg a bajnokságot. A többi sikeres csapat közé tartozik a Santiago de Cuba (9 bajnoki cím), a Granma (6 bajnoki cím) és a Guantánamo (5 bajnoki cím).